Çağrı Merkezi Danışmanlığı

Çağrı Merkezi Stress Mülakatları

Kategori: Çağrı Merkezi Danışmanlığı Gösterim: 21385

egoİşe alımlarda deneyimli uzmanlar görüştükleri kişilerin baskı altında nasıl davrandıklarını ölçebilmek için stress sorularına başvurur. Bu sorular çoğunlukla kişileri şaşırtıp, ya da paniğe kapılıp ne yapacaklarını ölçmek içindir. Her ne kadar bir çok şirkette bu tür soruları uzman olmayan kişiler doğru bir şekilde soramayıp, ya da aldıkları cevapları iyi algılamayıp, haksız yorum yapmalarına yol açsa da, bu tür sorulara karşı ne cevap verebileceğinizi bilerek mülakata katılırsanız, başarı şansınızı arttırabilirsiniz.

 

Çok genel sorulardan biri: Neden bu işi seçtiniz, mesleğiniz bu değil ki? Benzeri sorular işi ne kadar istediğinizi ölçmeyi amaçlamaktadır. Siz rastgele bu işe mi başvurdunuz, yoksa bu işi isteyerek mi geldiniz? Amaç bunu ölçmek olduğuna göre cevabınız da işi gerçekten istediğinizi belirtmektir. Çağrı merkezi işi çalışma hayatında insanlara en hızlı deneyim kazandıran işlerden biridir.Bir günde o şirketteki bir çok çalışandan daha fazla müşteri ile konuşup, deneyim kazanırsınız. İş hayatına çağrı merkezi deneyimi ile başlayanlar, iş disiplini, etkili iletişim ve müşteri deneyimi konusunda çok şey öğrenirler.

Bir çok işe alım uzmanı görüştüğü kişinin niteliklerini daha iyi anlayabilmek için bu soruyu tercih eder: Neden sizi işe alalım, sizin cv nizdeki özelliklerden daha fazlasını  taşıyan bir çok aday var?  Özellikle sizden daha iyi kişiler başvurdu kısmı sadece sizi stress altına alabilmek için sorulmuştur. Unutmayın hiç kimse gerçek niteliklerini Cv sine tam olarak yazamaz. Ya eksiktir, ya da abartmadır. Bu tür bir soruya verilecek cevap işin niteliğine göre hazırlanmalıdır. Örneğin telesatış işi için başvuruyorsanız: "arkadaşlarım benim insanları çok iyi ikna ettiğimi söylüyorlar. Eski işyerimde defalarca ayın satış şampiyonu oldum " şekllinde açıklamalar yapmanız faydalı olacaktır. Ya da müşteri hizmetleri işi için başvurduysanız:" Arkadaşlarım çok iyi dinleyici olduğumu söylerler, beni kolay kolay kimse kızdıramaz" gibi cümleler kurmanız gerekir.

Bazı mülakatçılar soruların dozunu arttırıp, daha da baskı kurmaya başlayabilirler: "sizi arayan kişi  size çok ağır hakaret eder ve küfrederse ne yaparsınız?" Bu sorulara genelde dinleme yaparım, nezakete davet ederim gibi cevaplar verilmesi beklense de, esas olan bunu bir müşteri sizin hatanız değil de şirketin hatası yüzünden yapıyorsa, bu baskıyı üzerinize almamanız, küfür ve hakaretleri size yapmadığını bilmeniz önemlidir. Bu düşünce içinde yanıtlarınız onu nezakete davet etmek, ya da "şirket adına özür dilerim, ancak problemi bu şekilde öne çıkardığınızda size yardımcı olamam" demek olabilir. Sinirli kişileri etkili dinleyip onlara isimle hitap ettiğinizde, bir süre sonra sizden özür dileyebilirler. Empati yapmak, ya da yapar gibi davranmak bu tür durumlarda çok önemlidir." Sizi anlyorum, bana daha sakin bir şekilde durumu anlatabilrseniz, size daha fazla yardımcı olabilirim, benim görevim size yardımcı olmaktır" şeklinde ifadeler, müşteriyi kendi yanınıza çekebilir.

Bazı deneyimli mülakatçılar şirket içi iletişimde sizlerin neler yapabileceğinizi baskı ile öğrenmek isteyebilirler. Onların bu konuda kullandıkları en görünür soru:" Bir yöneticiniz size istemediğiniz, kabul etmediğiniz bir görev verirse ne yaparsınız? dır. Bu sorunun tam istenen cevabı belli olmasa da, amaç sizin esnek düşünce yapınızı ölçmektir. "Bana kimse istemediğim bir şeyi yaptıramaz" cevabı sizi sobeletir. Ya da " Mantıklı bir istek ise neden yapmayayım" cevabi, yaratıcılıktan uzak bir cevaptır. Olabilir cevaplar ise:" Gerçekten zor durumda kalan bir yöneticime yardımcı olabilmek için geçici fedakarlıklar yapabilirim", "Bu benim işim değil ama size yardımcı olmak için maaş alıyorum, sizi kırmaktansa, prensiplerimi esnetebilirim" Ancak biz de yanlış anlaşılmaması için bu tür soruların cinsel veya kişisel taciz dışında istekler için sorulduğunu varsayarak öneride bulunuyoruz. Kişilerin din, ırk veya cinsel istek ve haklarına karşı yapılacak saldırı ya da tacizler konumuz dışında ve iş hukukuna göre de suç teşkil eder.

Yukarıda bahsettiğimiz konularda benzer bir çok soru üretilmektedir. Ancak cevaplar yine yukarıdaki örnekler gibi olmalıdır. İçinizdeki "Ben" i mülakata giderken hem ortaya çıkarın hem gerektiğinde gizleyin. "EGO"kısmını frenleyebilirseniz işi alabilirsiniz.